فروشگاه گالری تصاویر گالری نقاشی کودکان کارت پستال آموزش خانواده بانک مقالات تالار گفتمان خاطرات و تجربيات والدين
 
 
تبلیغات


 
 
         
 
سه ماهه اول سه ماهه دوم سه ماهه سوم  

جنينی که در رحم داريد در مورد تغذيه شما و خودش، سخن می گويد. سه ماهه اول سه ماهه دوم سه ماهه سوم

 سه ماهه اول در اين دوره رعايت يک برنامه غذايی مناسب و متعادل برای ترميم و تکامل بافت های مادر که عهده دار تغذيه و رشد جنين است بسيار مهم می باشد. هفته 4 تا 8 من اينجا هستم، به من نگاه کنيد. اسم من رويان است. گرچه هنوز به اندازه سر سنجاق هم نيستم ولی همه توانايی هايم را از جفت می گيرم و برای اينکه تکامل پيدا کنم به شدت تلاش می کنم. تازه کار من شروع شده است و به کمک مواد مغذی که از طريق جفت دريافت می کنم بايد چشم ها، اووه!....

.چقدر کار دارم. هفته 8 تا 12 حالا نام من((جنين)) است. وزنم 15 گرم و قدم 6 سانتی متر است. دست ها و انگشتانم دارند شکل می گيرند و اندام های داخلی ام مثل کبد، کليه ها و ريه ها يم مشخص شده اند و قلبم به طپش درآمده است. هفته 12 تا 16 مادر، کلسيم، کلسيم را به من برسان، خواهش می کنم بيشتر شيريا ماست بخور چون دندانهايم دارند شکل می گيرند.

 من خيلی رشد کرده ام حالا 17 سانتيمتر طول دارم و وزنم 28 گرم شده است ولی هنوز خيلی کوچکم آنقدر که فقط در کف دست شما جای می گيرم. سر، بازوها و پنجه هايم دارند شکل می گيرند و خيلی آرام می توانم حرکت کنم.

 سه ماهه دوم هفته 16 تا 20 حالا وزنم 105 گرم شده و 25 سانتيمتر طول دارم. بزودی حرکات و جنبش های مرا حس خواهی کرد. عظلات قلبم به خوبی دستگاه گوارشم در حال تکامل است.کليه هايم در جای خود قرار گرفته اند و چند چين روی پوستم ظاهر شده است.

 هفته 20 تا 24 پاهايم بلندتر شده است کم کم حرکات مرا حس خواهی کرد. آخر من ورزش کردن را دوست دارم. وزنم به 640 گرم رسيده و قدم 25 سانتيمتر است. دست هايم تکيه گاه منند. استخوان ها و دندان هايم را ساخته ام. مغزم هنوز در حال تکامل است.

 من به شير بيشتری نياز دارم. هفته 24 تا 28 نگاه کن مادر، من در يک مرحله بحرانی از تکامل مغزم هستم، هر چيز را که بخوری منهم دريافت می کنم هنوز هم دارم رشد می کنم وزنم 910 گرم شده.

 سه ماهه سوم اندازه جنين دوبرابر شده، مواد غذايی با کيفيت خوب و به مقدار کافی همان قدر که در وزن گرفتن او موثر هستند برای تکامل فيزيکی و مغز او نيز ضروری اند. به علاوه، يک رژيم متعادل، ذخيره های بدن مادر را نيز حفظ می کند. در اين زمان جنين، آهن مورد نياز برای مصرف ماه های بعد از تولدش را در کبد ذخيره می کند.

 هفته 28 تا 32 دارم چربی ذخيره می کنم تا مرا بعد از تولد در برابر سرما محافظت کند. الان 5/1 کيلوگرم وزن دارم. چشم ها و ريه هايم تکامل يافته اند و ناخن های انگشتانم دارند خودشان را نشان ميدهند. من حالا می توانم به طرف پايين بچرخم. هفته 32 تا 36 وزنم به سرعت دارد زياد می شود حالا 3/2 کيلوگرم وزن دارم. مواد غذايی انرژی زا مثل نان، برنج و روغن که می خوری من بهتر وزن می گيرم.

 ميوه ها هم سرشار از ويتامين هستند و وقتی می خوری من بهتر رشد می کنم و مقاوم تر می شوم. استخوان انگشت ها و پنجه هايم محکم تر شده اند در حالی که دندان هايم هنوزبه تکامل خود ادامه می دهند. هنوز هم احتياج دارم که روزی 4 ليوان شير بخوری ضمنا مشغول ذخيره کردن آهن در کبدم هستم.

 اين کار مرا از کم خونی نجات می دهد. اين کار مرا با خوردن گوشت و يا جانشين های آن، قرص آهن، سبزی های سبز و نان سبوس دار تامين کن. من حالا مزه ها را هم تشخيص می دهم. رفلکس هم دارم و رفتارهايم نيز مشخص شده است. هفته 36 تا 40 روز بزرگی در پيش است. بنابر اين بايد غذای بيشتری به من برسد. همه اعضاء بدنم، ريه ها، اعضاء جنسی و به خصوص مغزم تقريبا کامل شده اند. دارم خودم را زيبا می کنم. چين ها و قرمزی پوستم کمتر شده اند.

هنوز هم دارم وزن می گيرم تا به کلی چين های پوستم را از بين ببرم بنابراين غذاهای انرژی زا، آهن دار و ميوه، يادت نرود. وزن من موقع تولد حدود 7/2 تا 5/3 کيلوگرم خواهد بود. مادر جان، مراقب باش، من به زودی خواهم آمد.


 
 
 
   ورود کاربران  
    تماس با ما  
   عضويت در خبرنامه  

مونا زندوکیلی از کشور ايران ،شهر کرمان

ویژه نامه شماره 3 کودکانه
ویژه نامه شماره 3 کودکانه
8000 ریال
از جبر آموزش تا لذت فراگیری
از جبر آموزش تا لذت فراگیری
15000 ریال
نرم افزار دنیای کاردستی
نرم افزار دنیای کاردستی
49000 ریال
پروفسور بالتازار-Professor Balthazar (DVD)
پروفسور بالتازار-Professor Balthazar (DVD)
45000 ریال